Gyakran ismételt kérdések

Mi a zöldborsó vetésének optimális időpontja?

A zöldborsó az egyik legkorábban vethető szántóföldi növényünk, azonban fontos figyelembe venni a talaj hőmérsékletét, melynek a vetés mélységében el kell érnie a 6-8 °C-t. Ha nem éri el ezt az értéket, akkor elhúzódó kelésre kell számítani, s ez a heterogenitás betakarításkor problémát okozhat. Természetesen a talaj nedvességtartalma is nagyban befolyásolja a vetési időt. Amennyiben túl nyirkos a talaj, nem végezheto megfelelo vetésmunka. Hideg, nedves talaj esetében elofordulhatnak kelési problémák. A már kikelt magok kezdeti fejlődési stádiumukban elviselik az enyhe fagyokat. Ezek ismeretében hazánkban rendszerint március legelejétől április végéig terjed a borsó vetési időszaka.

Milyen tőállománnyal kell elvetni az adott éréscsoportú fajtákat?

A vetéskor kijuttatásra kerülő magszámot legnagyobb mértékben az adott fajta tenyészideje befolyásolja. Általánosan kijelenthető, hogy a korai fajtákat 1,3-1,4 millió, a középérésű csoport tagjait 1,2 millió, a kései fajtákat pedig 1,1 millió magszámmal szükséges elvetni. A túlzottan sűrűre vetett állományban az egyedek kevesebb termést hoznak.

Hogyan kell a hőösszeget kiszámolni?

A zöldborsó érettségéig eltelt időt nem napokban mérjük, hanem, mint más fajoknál is, hőegységben tartjuk számon. Az egyes fajtáknál megadott értékek az adott fajta hőmérsékletigényét fejezi ki a vetéstől az optimális érettségig. A növény 4,4 °C alatt nem fejlődik, ez a fejlődési küszöbértéke. Így az ez alatti hőmérsékletet nem szabad figyelembe venni. A hőegység számításának menete:
Hőegység = (napi max °C + napi min. °C)/2 – 4,4 °C

Hol lett az általunk forgalmazott vetőmag előállítva?

Valamennyi vetőmagunk Magyarországon termett, valamint a feldolgozása saját üzemünkben történik.

Mennyi a zöldborsó vetőmag minimális csírázási értéke?

Az 50/2004. (IV. 22.) FVM rendelet alapján az adott zöldborsó tételnek legalább 80%-os csíraértéket el kell érnie.

Mi a „unitos” kiszerelés?

Egységnyi vetőmagot jelent, mely a zöldborsó esetében 100.000 mag. Ez alapján egy hektárnyi területre 11-14 unit vetőmagot szükséges elvetni, tenyészidőtől függően.

Melyek a csávázás előnyei?

Csávázáskor a vetőmagot speciális gomba-, vagy rovarölő szerrel vonják be. Kísérletek alapján a borsó vetőmag rovarölőszeres csávázása nem nyújt megfelelő védelmet a teljes tenyészidőben, a kártevők ellen hatékonyabban védekezhetünk szántóföldön. Így jellemzoen gombaölőszeres csávázást használ a szakma, mely a a magra tapadó kórokozókat elpusztítja, illetve védelmet nyújt a keléskori betegségekkel szemben.

Miért szükséges fajtafenntartást végezni?

Adott növény fajtafenntartásakor a cél egyöntetú, az adott fajtától eltérő fajtájú egyedet nem tartalmazó, magas szaporulati fokú vetőmag előállítása, mely kiindulási alapanyagot képez a továbbszaporításhoz. Cégünk megbízása alapján a Debreceni Egyetem végzi vetőmagjaink fajtafenntartását. Ezáltal vetőmagjaink homogenitása, illetve megújítása évről-évre biztosított.

Telefon/Fax: +36/52-367-151
E-mail: kulcsar.gabor[KUKAC]kulcsarvetomag.hu
© Minden jog fenntartva - Kulcsár Vetőmag Kft.